Adobe Scribbler Siyah Beyaz Fotoğraflarınızı Otomatik Renklendirecek!

Artık Siyah-Beyaz Fotoğraflarınız Otomatik Renklendirilebilecek

Adobe, Scribbler adında yeni ve oldukça etkileyici bir teknoloji üretiyor. Bu program, siyah beyaz fotoğraflarınızın otomatik olarak renklendirebilmeniz için geliştirildi. İçinde “interaktif öğrenme tabanlı görüntü oluşturma sistemi” adı verilen bir yazılım ile bu işlemi başarılı şekilde gerçekleştirebileceği düşünülüyor. Yukarıda Scribbler’ın 6.5 dakikalık bir tanıtım videosu bulunuyor.

Sistem, Adobe Sensei derin öğrenme sistemi, Georgia Tech ve UC Berkeley’deki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Bilim insanları, programın yeni fotoğraflarda yüz özelliklerini öğrenmesi ve gerçekçi renkler ile (en iyi tahmine dayalı olarak) görseli oluşturmak konusunda çok titiz davrandılar.

Adobe Scribbler tarafından otomatik olarak renkli fotoğraflar haline getirilen siyah-beyaz portre örneği aşağıdaki gibi:

Renklendirmeyi tek bir tıklama ile yapabilirsiniz. Daha fazla özelleştirme için ise programın sunduğu araçlarla belirli bölümlerin nasıl görünmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Sistem, fotoğraflara ek olarak çizimler ve eskizlerde de kullanılabiliyor:

Project Scribbler, Adobe MAX 2017 konferansında kamuya açıklandı. Demo sürüm portre odaklı olarak çalıştırıldı ancak Adobe bu teknolojiyi her türde fotoğraf için kullanmayı hedefliyor.

 

Kaynak: Petapixel

 

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir