Ornito Fotoğrafçılık Nedir? İki Yüze Yakın Sinek Kuşuyla Arkadaş Olmak!

Ornito Fotoğrafçılık Nedir?

Ornito kelimesi kuşbilim anlamına gelen Ornitoloji teriminde de karşımıza çıkan bir isim. Tahmin edebileceğiniz üzere Ornito Fotoğrafçılık da Kuş Fotoğrafçılığı anlamına geliyor.

Kuş fotoğrafçılığı diğer bütün fotoğrafçılık alanlarından ayrı bir zorluğa sahiptir. Fotoğraf çekerken asla kendini göstermemeli, kuşları ürkütmemelisin. Aksi taktirde kayda alacağın sahne bir anda boşalabilir. Kullanacağın lensler dar açılı olmalı ki objenden uzaktayken de onu kayda alabilmelisin. Bazı fotoğrafçılar burada kırpılmış sensöre sahip gövdeleri de tercih ediyor, böylelikle 1,5 ya da 1,6 gibi çarpan faktörler ile daha dar bir açı elde ediyor. Canon EOS 7D ve 7D Mark II bu nedenle ornito fotoğrafçılarının, spor-aksiyon fotoğrafçılarının dikkatini çekmişti.

Bir de kuş fotoğrafçılarının ve yine spor-aksiyon fotoğrafçılarının sıklıkla tercih ettiği “extender” adı verilen bir teknoloji var, bundan da söz etmeden geçmeyelim. Extender dediğimiz ürün, lens ile gövde arasına takılan bir adaptör çeşididir diyebiliriz. Ancak işlevi diğer adaptörlerden farklıdır, extender; lensinizin odak uzunluğunu X ile çarpmaya yarar. X dedik çünkü extenderların çarpan faktörü modeline göre farklılık gösteriyor; örneğin 2x extender kullandığınızda 200mm olan lensinizin odak uzaklığı artık 400mm olarak karşınıza çıkacaktır diyebiliriz.

İki Yüze Yakın Sinek Kuşuyla Arkadaş Olan Fotoğrafçı

Bugün, UCLA’da araştırma görevlisi olan Melanie Barboni “Sinek Kuşlarına Fısıldayan Kadın” olarak tanınıyor çünkü kendisi 200 civarında sinek kuşuyla ve bu kuşların kolonileriyle arkadaş olan başarılı bir fotoğrafçı.

Ofisi UCLA’nın jeoloji binasına taşındıktan sonra Barboni, penceresinin önünde sinek kuşlarını beslemeye başladı. 2,5 yıl boyunca bu minik kuşların sayısı Barboni’nin penceresinde beslenerek çoğaldı.  Barboni bu kuşları haftanın her günü nektar özünün suyu ve şekeriyle besledi. Kuşlarla sıkı bir yakınlık kurdu ve artık onun parmağına konmaya başladılar.

İşte Barboni’ye ait ofisin UCLA binasına ait penceresinden iki dakikalık müthiş bir video:

Ve işte Barboni’nin çektiği fotoğraflardan bazıları:

 

Kaynak: PetaPixel

 

 

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir