Yeni iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X Özellikleri ve Kamera İncelemesi

iPhone 8 , 8 Plus ve iPhone X Özellikleri

Cep telefonu denilince artık günümüzde ilk aklan gelen marka ve model Apple iPhone oluyor. Haliyle neredeyse tüm Dünya bu markaya ait yeni modelleri büyük bir merakla beklemekte. Geçtiğimiz günlerde yine böyle bir merak Apple yetkililerinin duyurusuyla son bulmuş oldu. Tabi şimdi merak edilen ise yeni duyurulan iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X modellerinin teknik özellikleri ve performansı. Bu yazımızda iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X için yeni diyebileceğimiz kamera özelliklerini genel olarak incelemeye çalışacağız.

 

 

iPhone 8 ve 8 Plus

 

Yeni cam tasarımıyla iPhone 8 ve 8 Plus, yeni 4.7-inç ve 5.5-inç Retina HD ekranlara sahip. Telefonların içinde A11 Bionic altı çekirdekli yeni bir işlemci bulunuyor; bu, telefonun genel hız ve işlevleri için değil aynı zamanda fotoğrafta da faydalı. Daha düşük düşük ışık seviyelerinde otofokus, gelişmiş piksel işleme ve donanımsal noise azaltımını sağlanıyor bu yeni işlemci ile.

 

Her iki telefonda da daha düşük noise ve daha geniş bir dinamik aralığa sahip yeni bir 12 megapiksel ana kamera modülü var. IPhone 8’deki çift kamera sisteminde, ana kamera f/1.8 ve zoom kamera f/2.8 diyafram açıklığına sahip. Apple, yeni görüntüleme sensörünün% 83 daha verimli olduğunu ve daha az pil gücü kullandığını ve dolu şarjla daha fazla fotoğraf ve video çekmenizi sağladığını iddia ediyor.

Optik görüntü sabitleyici özelliği iPhone 8 plus modelinde olduğu gibi aynı zamanda iphone 8 modelinde de karşımıza çıkıyor. Optik sabitleyici özelliğine sahip olmak için plus modelini alma mecburiyetiniz yok.

 

Yeni modellerde portre moduda geliştirilmiş. Daha keskin ön plan ve daha yumuşak arkaplan ile açık diyaframlı bir lens kullanıyormuş gibi portre çekimi sağlanacağı söylenmekte.

Video çekimi konusunda ise Apple mobil cihazlar arasında en yüksek kaliteye sahip özelliklerin kendisinde olduğunu söylemekte. Söylenene göre telefon, görüntü ve hareketi algılamak için saniyede 2 milyon noktayı analiz ediyor. Yeni modelde en göze çarpan özellikler ise 4K kalitesinde 60fps çekebilirken 1080p kalitede ise 240fps slow motion çekebileceksiniz. Bu iPhone 7’lerin 2 kat hızında demek.

 

Diğer iPhone 8 özellikleri arasında ise kablosuz şarj, su ve toz dayanıklılığı ve daha geniş bir görüş açısı için çift alanlı piksel bulunmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=k0DN-BZrM4o

 

Portre Aydınlatma Özelliği

iPhone 7 ile 8’in arasındaki kamera özelliklerinden en yeni diyebileceğimiz özelliği ise ”Portre Aydınlatma” özelliği. iPhone 7’ler sadece alan derinliği sağlamak için arkaplanı ön bölümden ayırırken 8 modelinde ise daha doğal stüdyo havası katmak için yüzü analiz ederek portre aydınlatma işlemi yapılmakta.

Buna göre çekim yaparken Kontur Işık, Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Sahne Işığı ve Sahne Işığı S/B gibi farklı modları kullanarak ışık değişkenliği yakalayabileceksiniz.

 

 

 

 

 

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir