Makro Fotoğrafçılık – Ömer Alp Evirgen Tanımlamasıyla

Makro Fotoğrafçılık

Ülkemizde Makro fotoğrafçılık alanında fotoğrafları Natgeo dergisi başta olmak üzere bir çok yerde yayınlanmış ve ödülleri bulunan genç yetenek Ömer Alp Evirgen, sosyal medya hesabında ”Makro demek” isimli paylaşımıyla makro fotoğrafçılığının ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu esprili bir dille anlatmış 🙂

Makro Fotoğrafçılık
Makro Fotoğrafçılık

 

”Makro demek kadın demektir aslında;

Çok yer evvela: Lensi para gövdesi para adaptörü para tüpü para diopteri para flaşı ayrı para. Hiç öyle her çekimde aynı lensi aynı flaşı kullanmaz haaa! Extreme’e girerse başka, salonda başka köyde başka. 200 ayakkabısı olan kadın gibi 200 tane aparatı vardır.

Sonra narindir: Kaba saba hareketlere hiç gelemez. Narin olacaksın. Öyle kabadayı falan anlamaz yumuşatıverir adamı.

Aşk ister sonra: Sabah güneş doğmadan kalkacaksın. Akşam güneş batmadan çıkacaksın. Onla olmak istiyorsan istediğini vereceksin tabi olacaksın bi kere!

Sonra hiçbir erkeğin anlamadığı gibi abuk sabuk takıntıları vardır mesela: 400 fotoğraf çekersin 1 tane çekmezsin. O bi tane fotoğraf olmazsa olmaz! Stack hata verir. Kusur bulur durur sonra. Napsan yerine başkasını koyamazsın sırıtır durur başına kakar durur öyle. Ya baştan 401 fotoğraf yapman gerekir ya silip atman… Hani dünyayı kadının ayağına sermişler de demiş ya niye şu tarafa sermedin diye. Tam olarak öyle bi çaresizlik öyle bi bilememezlik ifade edemiyorum gözlerim doldu….

Hepsini yaparsın bunların sonra 401 fotoğraftan oluşmuş, binlerce lira harcanmış, saatler heba edilmiş, aman efendim neler neler!!! Hani senin için şunları yapıyorum falan dersin sen ne yaptın dersin de seviyorum ya seni diye seni at boku gibi bırakır ya ortada. HAH! Tam olarak öyle bişey işte makro. HER ŞEYDEN SONRA elinde 1 tane fotoğraf kalır o da kalırsa….

Ama şöyle bakınca için erir de hani yeter ya o mutluluk işte tam olarak böyle birşey makro. Babam hala okuyorsa bunu ever artık beni yaşım gelmiş demekki   ”

Ömer Alp EVİRGEN

 

 

 

 

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir