Sony RX0 Aksiyon Kamerasında Yeni Soluk

Sony RX0 Aksiyon Kamerası İnceleme

Sony RX0 modeli ile aksiyon kameralarında yeni bir soluk olacağa benziyor. Aynasız fotoğraf makinesi modelleriyle fotoğrafçılık ve profesyönel video kamera kategorilerinde oldukça beğeni toplayan Sony, aksiyon kamerası alanında da oldukça iddialı Sony RX0 modeli ile karşımıza çıkıyor.

Sony RX0 Özellikleri

 

Profesyönel özellikleri içinde barındıran bu minik devin boyutları 61×40.6×30.5mm ve ağırlığının 110.6 gram olduğu, 10 m’ye kadar suya, 2 metreye kadar yükseklikten düşmeye ve 200kg ağırlığa kadar ezilmeye dayanıklı olduğu belirtilmekte. Kısaca motosiklet kaskınızdan fırlayıp düşmesi sonucunda size pek bir problem çıkarmayacağa benziyor 🙂
RX0’da 15.3 megapiksel çözünürlüğe sahip 1 inç Exmor RS CMOS sensör ve BIONZ X işlemcisi ile 12.800 ıso seviyesi ile RAW fotoğraf kaydı yapabiliyor. Ortalama bir RX100 M3 modeliyle neredeyse sensör özellikleri aynı diyebiliriz.

 

Yeni modelinin diğer özelliklerine gelirsek gopro gibi sabit açılı lense sahip. Ön bölümde ZEISS Tessar T * 24mm f / 4 objektif bulunmakta. Fotoğraf makinesinin maksimum örtücü (enstantane) hızı 1/32000 ve Anti-Distortion Deklanşörü ile saniyede 16 kareye kadar çekim yapabilir (odak ve pozlama ayarları ilk çekim sonrası sabitlenerek).

 

 

Video üreticileri içinde RX0 masaya yumruğunu vurup ”Bende Varım!” diyebiliyor. Harici bir kaydedici kullanılarak çekim yapabilir, dahili olarak 1080p60 video çekebilir veya 4K temiz HDMI çıkışı alabiliyorsunuz. Diğer video özellikleri ise süper slow motion (960fps’e kadar), MF assist ve Peaking, Preset Focus seçenekleri, Picture Profile seçenekleri, S-Log2 ve Time Code / User Bit özellikleri gibi profesyönel ihtiyaçlara yönelik özellikler barındırmakta.

 

 

Ekim 2017’de satışa sunulması beklenen Sony RX0 700 $ fiyat etiketiyle BHphoto web sayfasında ön sipariş olarak satılmakta.

Sony RX0 ile çekilen video deneyimleri aşağıdadır.

 

 

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir