Video / Film Prodüksiyonu İçin Ekipman Seçenekleri

Video / Film Prodüksiyonu İçin Yapım Elemanları  (1) 

Kısa filmler, belgesel filmler, video klipler, video art çalışmaları, vlog, deneysel işler ve daha pek çok alan için hangi yapım elemanlarını tercih etmeliyiz? Karar verirken nelere dikkat etmeliyiz? Günümüzün ve coğrafyamızın imkanları bize fiyat-performans dengesini gözettiğimizde neler sunuyor? Bu ve bu gibi soruların cevaplarını birlikte bu yazıda kapsamlı bir şekilde aramaya çalışacağız.

Bu arayışın ilk adımını yapımını gerçekleştireceğimiz video/filmin ne türde olacağını belirleyerek atmalıyız. Buna göre ekipman tercihlerimiz baştan aşağı farklılık gösterecektir.

Temelde bir video/film prodüksiyonu için; kameraya, destekleyici sistemlere, ışık sistemine ve ses sistemine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Farklı gruplardaki bu yapım elemanlarını detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız.

1. Kamera Tercihleri

Kamera çeşitlerini tanımakla başlayalım. Hangi türde kameralar, hangi alanlarda kullanım için üretilmiştir? Sınırları hangi türdeki ekipmanlarla zorlayabiliriz? Konumuza en uygun kamerayı nasıl bulabiliriz? 

Kameraları altı başlık altında incelemeyi tercih ediyorum; aksiyon kameraları (mikro kameralar), kompakt kameralar, el kameraları (handycam),  aktüel kameralar, SLR tipte kameralar ve sinematik kameralar. Başlayalım!

Aksiyon Kameraları

GoPro Hero 5

Küçük ebatlarıyla kullanıcının ihtiyacına göre işini oldukça kolaylaştıran bu kameralar genellikle -isminden de anlaşılacağı üzere- aksiyon içeren senaryolarda kullanılır. Motosiklet sürücülerinin kasklarında sıklıkla karşılaştığımız o küçük kameralar bu tipte donanımlardır. Araç içerisinde çekim gerçekleştiriyorsak, çok geziyor ve kısa kısa videolar stokluyorsak, Youtube için videolar çekiyorsak ve dış çekimlerimiz ağırlıktaysa bu yüzden de kameramızın görünmesini istemiyorsak ya da ağır ekipmanlar taşımak istemiyorsak aksiyon kameraları bize hitap ediyor demektir. Bu tip kameralar aynı zamanda, zorlu kullanım alanları gözetilerek genellikle toza ve suya dayanıklı şekilde üretilirler. Bu yönüyle kameralarınızı zorlamaktan çekinmeyin. 

Aksiyon kameraları da niteliklerine göre sınıflandırılmalı elbette. İki yüz liradan, beş bin liraya kadar geniş yelpazede ürün seçeneğiniz var. Düşük sınıf cihazları gönül rahatlığıyla kaskınızda kullanabilirsiniz çünkü daha değerli bir kamera riske atılmak istenmez. Orta sınıf diyebileceğimiz skaladaki ürünler, küçük hacimlerinin verdiği avantaj ile çok farklı alanlarda kullanılabiliyor. 4K kayıt imkânı veren, RAW fotoğraf çekebildiğiniz kameralar mevcut. Bazı modeller harici bir destek istemeden su altında belli bir mesafeye kadar direnç de gösterebiliyor. 

GoPro, bu tipte kamera üreten firmalar arasında adını daha çok duyuran bir firma ve görebildiğim kadarıyla en geniş ürün yelpazesi de buraya ait. Sony, Olympus gibi firmalar da bu tipte başarılı kameralar üretiyor. Özellikle 4K kayıt seçeneği sunan modeller bütün firmalar için dikkat çekici. Burada; mercek kalitesi, sensör kalitesi, dinamik aralık gibi dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var. Bunun için almayı düşündüğünüz ürünü bu detayları gözeterek iyi araştırmalısınız. 

Blackmagic Deising Micro Cinema Camera

Bir de Blackmagic Desing’ın ürettiği bir mikro sinema kamera var ki, diğerlerinden apayrı bir yerde duruyor. Super 16mm görüntü algılayıcı, 13 stop dinamik aralık ve en önemlisi Full HD 1920×1080 CinemaDNG RAW video kaydı bu kamarayı kendi kulvarının şahı kılıyor. Profesyonel film sektöründe kullanılabilecek ve bazı durumlarda can kurtarıcı olacak bir canavar ile karşı karşıyayız. Tek eksiği 4K video kaydını desteklemiyor oluşu, umarız bu özelliği de sonraki modellerine eklerler.

El Kameraları

“Handycam” olarak da bildiğimiz bu tip kameralar, aksiyon kameralarından büyük diğer tüm modellerden küçük olarak tasarlanır (Son zamanların aynasız SLR’lerini hesaba katmadan söylüyorum.). Ergonomi bu tip cihazlar için oldukça önemlidir. Kullanıcının konforu düşünülmüştür ve kamera ile rahatlıkla hareket etmeniz için gerekli koşullar sağlanmıştır. Örneğin, elbette tüm modellerde olmasa da optik görüntü sabitleyici sistemler bunun için mükemmel derecede önem taşımaktadır. Full HD, 4K gibi farklı kayıt seçenekleri bu tip kameralar için de geçerli tabii.  

Kullanım amaçlarına gelirsek, aslında her ailenin bu tip bir kameraya ihtiyacı var diyebiliriz. Anı saklama ihtiyacını telefon kameraları ile gideren aileler, mercimek kadar görüntü algılayıcısına sahip cihazlara güvenmemeli. Anılarınızı daha güvenilir kameralar ile kaydetmelisiniz. Profesyonel eşikte bir cihazdan bahsetmiyorum elbette. Ancak çocuklarınızın mezuniyet törenini, özel günlerini, hatta sıradan günlerini kaydetmiş olmak ileride sizler için altın kadar değerli olacak. 

Profesyonel kullanım için bu cihazlarda aramamız gereken olmazsa olmazlar; 4K video kayıt desteği, optik görüntü sabitleyici, optik zum (10x gibi), 120fps ağır çekim seçeneği gibi özellikler ilk akla gelenleri oluşturuyor. Sensör, işlemci ve optik kalitesinin iyi olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekiyor. Olmazsa olmaz değil ama kesinlikle tercih sebebi olacak özellikleri de şöyle sıralayalım; dokunmatik ve dönebilir ekran, Wifi, NFC, GPS, mikrofon girişi, kulaklık çıkışı…

Aktüel kameraların ağırlıkları ve maliyetleriyle uğraşmak yerine küçük çaplı organizasyon işleri alıyorsanız ya da vlog tarzında çekimler yapıyorsanız yukarıda belirttiğim özellikleri gövdesinde barındıran bir handycam bana kalırsa çok doğru bir seçenek olacaktır. Örneğin Sony FDR AX100 böyle bir kamera. Şu an beş bin lira bandında ve kendi alanının kesinlikle en iyilerinden. Tam profesyonel bir kamera demek belki biraz güç ama onunla yapamayacağınız pek fazla şey yok.

Sony FDR AX100

(1) Devamı gelecek.

Fatih Akkuş
Kısaca Fotoğraf Adamı ;)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir