25.000 Fotoğrafla Çılgın Bir Proje Daha – Makro Fotoğraf

25.000 Adetin Üzerinde Fotoğraflarla Mineral Makro Fotoğraf

Çılgın fotoğrafçı Chris Perani, doğal dünyayı en ince detayına kadar fotoğraflamakta uzmanlaşmış. Son çalışmalarının ana teması “Mineraller” ve 25.000’den fazla fotoğrafı birleştirerek oluşturulan projede minerallerin, fosillerin, kabukların ve mücevher maddelerinin karmaşık yapısına bir göz atıyor.

Detaylı makro fotoğrafçılık bildiğiniz gibi en özen gerektiren özel türlerden biridir. Objektif ne olursa olsun, küçücük bir şeyi çekerken bile konuyu netlemek için bir çok fotoğraf çekip birleştirmek gerekebilir. Ancak aşırı makro fotoğrafçılıkta onlarca belki yüzlerce görüntüyü birleştirirken, Perani’nin fotoğraflarının her biri yaklaşık 10 mikronluk ayrı ayrı çekilen 25.000’den fazla fotoğraftan oluşuyor. Hatırlatmakta fayda var insan saçının kalınlığı 75 mikron.

25.000 çekim düşük gözükebilir, ancak Perani’nin kullandığı kurulum türüyle çekim yapmak için bu mecburidir. Paylaştığı fotoğrafta çekimlerin arkaplanında görüldüğü gibi her bir fotoğraf 5x veya 10x Nikon mikroskop ve buna bağlı 200mm’lik Canon lens kullanıyor.

focus stack makro
focus stack makro
makro fotoğrafçılık
makro fotoğrafçılık

 

Perani bu çalışmayı şöyle anlatıyor “Bir nesnedeki alanın derinliği neredeyse yok denecek kadar az. Gerçekten net bir çekim elde etmek için, lensi fotoğraf başına 10 mikron hareket ettirmeye yarayan Cognisys otomatik stack slaydırını kullanıyorum. Bu, her bir fotoğrafta şerit halinde olan ve birleştirilen 350 fotoğraf çekmeyi sağlıyor.

Bu (350 fotoğraf) dosya yetmiş parçadan oluşan bir bulmacanın parçası gibi adeta. Konunun tüm yüzeyini fotoğraflamak için aynı işlem yetmiş kez daha tekrar edilir. Fotoğraflar daha sonra birleştirilerek son görüntü oluşturulur.

Hepsi bir araya geldiğinde, minerallerin doğal kusurlarını ve saflıklarını daha önce hiç görülmemiş bir ayrıntı ile gördüğümüz fotoğraflar elde edebiliyoruz.”

Perani’nin bu emek dolu çalışmalarına bir göz atalım;

makro fotograf

makro fotograf

 

Perani’ye ait çılgın makro fotoğraflarının daha fazlasını görmek istiyorsanız web sayfasına veya instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Diğer Makro Fotoğrafçılık ile ilgili yazılarımız için burayı tıklayınız.